close
متخصص ارتودنسی
خاطره ی یک دانشجوی معماری دانشگاه تهران از اسکیس
معماری به سبک طرح 5
به سایت ما خوش آمدید
آخرین ارسال های انجمن
عنوان مطلب تعداد پاسخ ها تعداد بازدید ها آخرین پست دهنده
dfd 0 751 architector1
dfd 0 625 architector1
dfd 0 630 architector1

صبح  بیست و سوم  خرداد ماه ، روز برگزاری اسکیس منظر دانشگاه تهران بود . وقتی رسیدم از سکوت آنجا تعجب کردم سکوت آنجا نشان می داد ارزش دانشجو برای مسئولان چقدر زیاد است . نکته ای که خیلی وقت پیش متوجه آن شده بودم، اما نمی دانم چرا نمی خواستم قبول کنم .                                                                   

امتحان تستی اسفند ماه بود . تست هایی که قرار بود میزان اطلاعات دانشجوی معماری در طول چهار سال را محک بزند . خودتان قضاوت کنید کتابی به بزرگی < فضا ، زمان ، معماری > را در نظر بگیرید و تصور کنید که از دانشجوی لیسانس معماری بپرسند : نام سبک نقاشی لوکوربوزیه چه بود !!!!! راستی به کدام مرجع قضایی می توان شکایت کرد و گفت این سوال توهین به شعور دانشجو است .                                                       

همه ی این اعتراض ها تحت الشعاع سنگینی درسها و تحویل کارها از میان رفت . احساس خشم و اعتراضم نسبت به امتحان تستی هم زیر فشار کارهای دانشکده کمرنگ شد و بنابراین چشم به راه نتایج ماندم .   و .....    ادامه مطلب را هم بخوانید ...

 

مطالب وبلاگ به سایت جدید منتقل شد

ورود به سایت

مطالب در این وبلاگ بروزرسانی نمی شود لطفا از لینک بالا به سایت جدید مراجعه کنید ...

معماری به سبک طرح 5

 


                        

به زودی معلوم شد مجاز به انتخاب رشته شدم اما دوباره فرم انتخاب را برایمان فرستاده بودند و می بایست برای همه ی رشته ها اسکیس می دادیم زمان آزمون اسکیس ها که معلوم شد . تاریخ برگزاری در چند دانشگاه همزمان اعلام شده بود . ظاهراً وظیفه ی سازمان سنجش زبانم لال ، رسیدگی به این همزمانی نبود ، و طبیعتاً هیچ گونه مسئولیتی هم برای رسیدن به داد بچه هایی نداشت که در زمان واحد می بایست در دو دانشگاه حضور پیدا        می کردند . مسئولان یکی از دانشگاها هم شاه بیت آخر را تحویلمان داد :                                                   

دانشجویان غلط کرده اند چند تا دانشگاه را با هم انتخاب کرده اند .                           

بنابراین امثال من که این غلط زیادی را کرده ایم باید دور ایران راه می افتادیم و طبعاً ، طرح سوالات اضافی دیگری مثل اینکه اگر دانشجویی به علت امنیت راه های کشور در این رفت و آمد ها تصادف کرد ، اگر دانشجویی به زحمت هزینه ی رفت و آمد و اقامت در تهران را فراهم کرد . اگر یک نفر به علت استرس دچار مشکلات جسمی و روحی شد ، ...... محلی از اعراب نداشت . بنابراین ، می بایست بار و بندیلمان را می بستیم و می رفتیم به دیار خودمان و اگر هم می زد و در راه می مردیم خوب حتماً خدا ما را می آموزید .                                  

اسکیس متمرکز معماری چهارم تیر ماه اعلام شد . حالا بماند که کلاس هایی که امتحان در آنها برگزار شد کــــــولر نداشت  آب خنک هم به ما ندادند . موضوع اسکیس هم قبلاً در بعضی دانشکده ها تمرین شده بود . و بعضی اساتید با دانشجویان سر امتحان اسکیس کرکسیون می کردند . بماند که خیلی ها هم کار آماده شده آورده بودند  ...........        اما ما کور و کر شدیم و دنیایمان را ریختیم روی یک ورقه ی سفید  50×70 و بعد از امتحان با آب میوه ی داغ در تابستانی داغتر گلو تازه کردیم و همه آنچه را دیدیم و شنیدیم فراموش کردیم تا اینکه همان جا اعلام کردند امتحان منظر متمرکز برگزار نخواهد شد  . دانشگاه تهران جدا هفت تیر و شهید بهشتی هم جدا دوازده تیر .                                                                                                                           

باز هم صدایی و اعتراضی برنخاست . حتی از من که تحویل پروژه ی روستایم عقب افتاده بود و مجبور بودم به شهرستان برگردم . مثل بقیه آب میوه را تا ته سر کشیدم و رفتم بیرون .                                                     

بلیط گرفتم و رفتم دونبال روستا دو . و برای بار سوم دوازده  تیر عازم تهران شدم . چــــــــرا ؟؟؟؟؟؟؟             

به هر حال آن امتحان را هم دادم و برگشتم خانه و کارم شد چک کردن هر شب سایت سنجش ، تا هر وقت که مسئولان محترم دلشان خواست نتایج را اعلام کنند  . تا مدتی خبری نبود تا اینکه دوشنبه پیک سنجش چاپ کرد . سه شنبه به شهرستان ها رسید و مصاحبه از پنج شنبه ی همان هفته  ، سیزده مرداد شروع شد .                        

به نظر شما این همه نبوغ در برنامه ریزی از عجایب روزگار نیست  ؟ 13/5 معماری هنر تهران ،14/5 معماری داخلی هنر تهران ، 15/5 علم و صنعت ، 16/5 شهید بهشتی  ، 17/5 تهران و ...........                    

 حتی اعلام نکردند که چه ساعتی باید مراجعه کنیم و چه وسایلی همراه خود بیاوریم  !!!!                              

ساعت هشت صبح سیزده مرداد در دانشگاه هنر بودم . غیر از دانشجویان و دربانان از هیچ کس خبری نبود . هوا گرم و گرمتر  می شد و تحمل گرمای حیاط داغ تابستانی سخت تر . اما در دانشکده ی هنر باز نمی کردند . بعد از دو سه ساعت ، اسمهایمان را روی برگه ای نوشتیم تا اساتید متوجه شوند چند نفریم !!! احتمالاً وقت نکرده بودند به لیست سنجش نگاه کنند . ساعت 5/10 در را باز کردند و کمی از باد خنک داخل به سر و صورتمان خورد . ساعت حدود 5/11 مصاحبه شروع شد . شارژ ما ته کشیده بود و هیچ شارژی هم دور بر پیدا نمی شد اما راستی ، یک آبسرد کن بود . ساعت  شش  عصر با خوردن دو تا استامینیوفن کدئین برای مصاحبه وارد اتاق شدم . استادها هم کمتر از ما خسته نبودند . ساعت هفت عصر اعلام کردند که مصاحبه به همه نمی رسد و اسم بعضی خوش شانس ها را اعلام کردند تا فردا در کرج با آنها مصاحبه کنند . گفتند که اسکیس داخلی را هم آنجا برگزار می کنند . باز هم نه صدایی در آمد و نه ابروهایی سگرمه خورد !!  همه آنقدر خسته بودیم که حتی قدرت اخم کردن را هم نداشتیم . با همه ی خستگی روز بعد خودم را به کرج رساندم . 170 نفر در آزمون اسکیس معماری داخلی شرکت کردند تا از میان آنها پنج نفر پذیرفته شوند .                                                                                        

روز بعد می بایستی به دانشگاه علم و صنعت می رفتم . از ترس ترافیک زودتر راه افتاده بودم و ساعت هفت به آنجا رسیدم . دربان حتی نگذاشت داخل محوطه باز شویم . هیچ کس به آنها اعلام نکرده بود که آن روز مصاحبه است !                                                                                                                                       

صدای بچه ها از این طرف و آن طرف به گوش می رسید.                                                                    

- خداکنه دیگه اسکیس نباشه .

- اسکیس است یا مصاحبه ؟

- دیگه نمی تونم اسکیس بدهم .

دوباره باید فرم پر می کردیم . نمره های طرح و حتی معدل دبیرستان را هم خواسته بودند . فقط نمره ی انضباط جایش خالی بود . سرعت مصاحبه ها خوب بود و توانستیم کمی انرژی برای مصاحبه ی روز بعد ذخیره کنیم .   

روز بعد به دانشگاه شهید بهشتی رفتیم . بچه ها خسته بودند ، یک ساعتی حیران و سرگردان در راهروهای دانشکده چرخیدیم ، تا اینکه چند نفر با ورقه های در دست رسیدند . فکر کردیم دوباره باید از علاقه و هدف و دلیل آمدنمان  و ...... بگوییم . اما نه .... دوباره سوال . دوباره کنکور .  در مورد پنجره بود و ترسیم فضایی ، حس سکون ، هر کدام 15 دقیقه .                                                                                                           

بدین ترتیب از هفت خوان چهار پنج تایی رد کردیم . اگر رستم هم بود کم می آورد !!!

اسم ها را نمی دانم بر چه اساسی مرتب کردند و صدایمان زدند . اول در اتاقی منتظر می ماندیم و از گرما خیس عرق می شدیم . بعد صدایمان می زدند و وارد اتاق بزرگ با میز سفیدی در وسط و سه استاد مو سفید پشت میز می شدیم . صد رحمت به میزهای محاکمه!!!                                                                                     

مصاحبه های دیگر را فاکتور می گیریم البته بماند که بچه ها به چه شکلی از تهران به شیراز رفتند واز شیراز به یزد و...........   و هر بار توضیح می دادند دلیلشان برای ادامه ی تحصیل چیست .                                      

من که کم کم دچار تردید شده بودم از خودم می پرسیدم ارزشش را دارد یا نه ؟ مگر لوکوربوزیه و رایت مدرسه رفته بودند ؟ مگر شاملو با تمسخر از زبان دانشکده ی ادبیات یاد نمی کرد ؟    

برگرفته از مجله ی معمار          

منتشر شده در : معماری به سبک طرح 5                                

 
نوع مطلب :
برچسب ها : خاطرات دانشجویی، خاطرات دانشگاه، دانشجوی معماری، خاطرات اسکیس،

امتیاز : :: نتیجه : 5 امتیاز توسط 5 نفر مجموع امتیاز : 5
تعداد بازدید مطلب : 323


جمعه 17 خرداد 1392 :: 9:27 PM


ورود کاربران
نام کاربری :
رمز عبور :
رمز عبو را فراموش کرده ام
محبوبترین مطالب
خبرنامه


عضویت سریع
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد

ماکت های شما

پیوندها
ما در فیس بوک

از صفحه ما در فیسبوک

بازدید بفرمائید ..
معماری به سبک طرح5درج آگهی رایگان
این قسمت از سایت
به درج آگهی های
شما برای فروش
ایده ها و یا طرح های
دانشجویی و اجرایی
شماست ...
تنها کافی است
مدارک معرفی اولیه
پروژه یا طرح خود
و قیمت را به همراه
یک شماره تماس
از طریق فرم تماس
با ما ارسال کنید ..

ارسال درخواست

فروشگاه
آمار سایت
  • کل مطالب ارسالی : 101
  • کل نظرات ارسالی : 46
  • تعداد کل کاربران : 2021
  • بازدید امروز : 68
  • بازدید دیروز : 27
  • بازدید هفته : 122
  • بازدید این ماه : 408
  • بازدید سال : 408
  • بازدید کل : 311,029
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
امکانات جانبی
کلیه حقوق این وبلاگ برای معماری به سبک طرح 5 محفوظ است